Užite si leto v Bratislave kultúrne aj v auguste

Najväčší mestskýfestival Bratislavské kultúrne leto sa prehupol do svojej druhej polovice. Návštevníčky a návštevníkov v nej čaká množstvo podujatí: koncerty mladých, živé knižnice,hip-hopový workshop, letné kiná aj cvičenia pod holým nebom. 
Multižánrový letný festival organizuje Bratislavské kultúrne a informačné stredisko (BKIS) v spolupráci so 14 mestskými časťami, 7 mestskými organizáciami a desiatkami kultúrnych organizátoriek a organizátorov. Prebiehajúci 48. ročník sa koná na území celého mesta a potrvá až do 9. septembra 2023. Prinášame tipy na augustové podujatia, ktoré by ste nemali zmeškať.

O menšinách i mentálnom zdraví
„Tento rok sme dramaturgiu festivalu postavili na koncepte well – being. Ide o pretrvávajúci a dlhodobý emocionálny stav, v ktorom sa odráža celková spokojnosť so životom. V programe Bratislavského kultúrneho leta tak v množstve kultúrnych podujatí nájdete aj také, ktoré otvoria otázky duševného zdravia či búrania bariér medzi nami,“vysvetľuje riaditeľka BKIS Katarína Hulíková. V auguste sú v Letnej čitárni U červeného raka pripravené dve Živé knižnice (10.8., 24.8.). Storytellingový projekt neziskovej organizácie Eduma priblíži ľudí z národnostných a náboženských menšín. Iránka Venus, Ukrajinec Andrii, Maďarka Andrea a polovičný Róm Marcel prezradia, aké sú najčastejšie stereotypy a bariéry, s ktorými sa vo svojich životoch stretávajú. Na jednom čítaní sa môže zúčastniť najviac 12 prísediacich, preto si svoje miesto potvrďte včasnou bezplatnou registráciou cez Tootoot.fm. 
U červeného raka sa tiež bude konať posledná z troch Diskusií pre dušu. S prichádzajúcim novým školským rokom sa tentoraz zameria na tému Duševne zdravého prostredia škôl. Hostkou moderátora Martina Staňa bude vo štvrtok 17.8. Diana Klepoch Majdáková z Ligy za duševné zdravie. Diskusia bude tlmočená do posunkového jazyka a bude z nej vyhotovený videozáznam.

Vychádzky Rande s mestom opäť aj v mestských častiach
Každú letnú stredu a sobotu o 17:00 pre dospelých a každú nedeľu o 10:00 pre rodiny s deťmi vedú sprievodkyne a sprievodcovia BKIS prehliadky na rozmanité témy o Bratislave. Vychádzky sú bezplatné, stačí sa prihlásiť na www.bkis.sk/randesmestom/. Okrem historického centra vás aj tentoraz zavedú do mestských častí. Objavte zákutia starého Ružinova so sprievodkyňou Ľubomírou Černákovou v sobotu 26.8. o 14:00 alebo spoznajte históriu šľachticov z Rače v rovnaký deň o 17:00 so sprievodcom Ivanom Chylákom.

Hudobné piatky v Sade Janka Kráľa
Do programu tohto ročníka Bratislavského kultúrneho leta sa v rámci systému BKIS OpenCall - Mladí v Sade mohli zapojiť umelci i umelkyne od 15 do 26 rokov. Organizátori vybrali zo 42 prihlášok 10 mien, ktoré získali priestor na Kultúrnej scéne v Sade Janka Kráľavo vybrané letné piatky. V auguste sa môžete tešiť na vystúpenia rapperkyTERA, multidisciplinárneho umelca DJ David Krajčík (11.8.), energické vystúpenie Toello aj DJský set DANIU (25.8.). Zrušený júlový koncert, na ktorom mala vystúpiť rocková skupina The Anyone, sa uskutoční v náhradnom termíne18.8. Po bratislavskej kapele zahrá svoj drumandbassový set DR TWYNKEE.

Bratislavský kvíz aj kultúra na hradbách
Leto láka najmä na podujatia pod holým nebom. V stredu 2.8.si príďte na nádvorie Rómerovho domu zasúťažiť a overiť svoje vedomosti v obľúbenom Bratislavskom kvíze. Moderátor Ludwig Bagin a sprievodca Martin Záni prezradia veľa zaujímavostí o meste a jeho histórii. Posledné Rodinné dopoludnia v Sade budúv nedeľu 13.8. Najmenších divákov a diváčky čaká predstavenie Divadla TUŠ Piešťany Líza, mačka z Trojice a po ňom hip-hopový workshop s tanečníkom Ferdžom. Po veľmi úspešnom júlovom Kultúrnom večeri na hradbách si nenechajte ujsť ten augustový. V piatok 25.8. vás čaká pásmo krátkych scénok plných humoru a ilúzií pre dospelého diváka - Kabaret Kúziel: Nevidíte? No vidíte!, koncert David Szabo Trio a hostí, ponuka bratislavských vinárov a o 20:30 premietanie filmu Navždy mladí.

Všetky podujatia BKIS sú zadarmo. Aktuálny program sledujte na www.kulturneleto.sk

 

Tipy na augustové podujatia v mestských organizáciách a mestských častiach 

Múzeum mesta Bratislavy  

Šermiarske utorky na Starej radnici s Manu Forti

1.8., 8.8., 22.8. / 18:15 – 19:30 / Nádvorie Starej radnice 

Preneste sa do Prešporka! Ukážky dobového života a výcviku armád, šermiarske divadelné vystúpenia, prezentáciu renesančných európskych bojových umení, aj historické hry pre malých divákov oživí skupina historického šermu MANU FORTI.  

Galéria mesta Bratislavy 

Letné soirée v GMB 

16.8. / 20:30 – 22:00 / nádvorie Mirbachovho paláca  

Príďte na nádvorie historického paláca na premietanie filmu Služobníci. Užite si príjemnú atmosféru a aj drobné občerstvenie alebo drink z kaviarne Emil. Podujatie v spolupráci s Filmtopia.

Vstupné 6 €, zľavnené 3€ 

Mestské lesy 

Hravé spoznávanie pestrého sveta opeľovačov s Janou Menkynovou

19.8. / 10:00 – 12:00 / Infocentrum Kamzík, Arborétum a Cvičná lúka na Kamzíku 

Osy, muchy, včely, motýle i chrobáky – v centre nášho záujmu budú títo drobní ale nesmierne užitoční tvorovia. Nahliadneme do ich sveta, budeme ich odchytávať, pozorovať a možno sa nám podarí aj malý vedecký výskum. Čaká vás aj krásne obrázkové leporelo a bádateľský pracovný list. Spoluorganizuje DAPHNE – Inštitút aplikovanej ekológie.

Vstupné 5 €, deti do 6 rokov bezplatne   

ZOO Bratislava 

Deň orangutanov

19.8. / 10:00 

Pri príležitosti Dňa orangutanov budú v bratislavskej zoo pripravené vzdelávacie ostrovy a hry pre malých i veľkých. 

Vstupné 10 €, zľavnené 7 € 

Metropolitný inštitút Bratislavy

Ulica na hranie - ZŠ Vazovova

26.8. / 10:00 – 19:00 hod / Vazovova

Festivaly Ulica na hranie sú menšie komunitné podujatia, ktoré pomáhajú šíriť ideu, že verejný priestor musí byť bezpečný, funkčný a pre deti. Príďte si užiť detskú radosť, slobodný pohyb, bohatý sprievodný program a skvelú atmosféru. Podujatie je súčasťou projektu Mesto pre deti.Spoluorganizuje BKIS.

Mestská knižnica v Bratislave 

Spoznaj suseda: Maďarsko

28.8. / 18:00 / Letná čitáreň U červeného raka 

Maďarské spisovateľky v slovenských prekladoch: rozhovor s prekladateľkami o najnovších knihách maďarských spisovateliek, aj o tom, prečo je literatúra písaná ženami v Maďarsku dnes taká obľúbená. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

DEVÍN 

Čítanie s Mrkvičkom (Čítaš mobil? OK, aj to je čítanie.)

24.8. / 10:00 a 15:00 / AhoyCafé

Čitateľská gramotnosť pre deti. Tibor Hujdič je zanieteným propagátorom čítania detí a deťom. Poznáte ho ako Pána Mrkvičku, ktorý chodí po školách a zapaľuje v deťoch vášeň pre dobré knihy. Okrem toho robí osvetu aj medzi pedagógmi či knihovníkmi. Organizuje Kultúrna komisia MČ Devín v spolupráci s OZ Náš Devín. 

DÚBRAVKA 

Premietanie pred DK Dúbravka

11.8. a 25.8. / 20:30 / Pred DK Dúbravka  

Každoročné letné kino pred Domom kultúry Dúbravka. Príjemné večerné posedenie pri dobrom filme.  

11.8. Hádkovci

25.8. DaddyCool

KARLOVA VES     

Komorný koncert v Botanickej záhrade – Katka Koščová a Daniel Špiner

26.8. / 10:00 – 11:00 / Botanická záhrada UK 

Koncert známej hudobnej dvojice Katky Koščovej a Daniela Špinera v krásnom prostredí Botanickej záhrady ponúka jedinečný zážitok pre širokú verejnosť. 

NOVÉ MESTO               

Špacírka v novomestskej Novej Tržnici 

9.8. / 17:00 – 18:10 / Nová tržnica 

Vlastivedná prehliadka budovy Novej tržnice na Trnavskom mýte so sprievodcom IvoromŠvihranom. Začiatok je pri vchode od Konskej železnice. Nutná registrácia na kultura@banm.sk. 

 PETRŽALKA 

Letná vlna fantázie 

13.8. / 10:00 – 20:00 / Veľký Draždiak   

Ďalší ročník súťaže kreatívnych plavidiel na Draždiaku. Deň plný vodných aktivít, exhibícií a činností s vodou, vo vode a okolo vody. Zábava pre deti aj pre dospelých, výroba bláznivých plavidiel, kopec hudby a dobrej energie vyvrcholí koncertom O.B.D o 19.00. Príďte to s nami roztočiť a osláviť vrcholiace leto!Organizujú Kultúrne zariadenia Petržalky.

PODUNAJSKÉ BISKUPICE

Rodinný piknik

3.8. / 18:00 / Uzbecká ulica  

16.8. / 18:00 / Areál Tryskáč

Čaká vás program pre deti: divadielko, skákací hrad aj letné detské kino.

RAČA    

Rozprávkové stredy pre celú rodinu 

9.8. a 23.8. / 17:00 / Amfiteáter pred KS Žarnovická 7 

Príďte sa spoločne s deťmi potešiť a vychutnať si atmosféru divadielok a koncertov pre deti, rodinných hier a pohody. V prípade nepriaznivého počasia sa podujatie uskutoční v Kultúrnom stredisku Žarnovická.  

9.8. Divadlo Jaja:Cesta okolo sveta (Švandenie s Jajou)

23.8. Féder Teáter: O príšerne krásnej princeznej             

RUSOVCE  

Medzinárodná súťaž s historickou hasičskou technikou 

26.8. / 10:00 / V parku kaštieľa 

Pozývame vás na 39. ročník medzinárodnej súťaže s historickou hasičskou technikou v parku Rusovského kaštieľa. Organizuje DHZ Rusove.

RUŽINOV 

Letné kino v Ružinove

Organizuje CULTUS Ružinov, a.s. 

Utorky 1.8., 8.8., 15.8., 22.8., 29.8. / 20:30 / Amfiteáter pri Štrkoveckom jazere  

Vychutnajte si letné filmové zážitky v SK/CZ dabingu pod holým nebom. Podrobný program na www.cultusruzinov.sk. 

1.8.Amélia z Montmartru

8.8. Utekajme, už ide! 

15.8. Everest - najťažšia cesta   

22.8. Myši patria do neba 

29.8.Dežo Hoffmann – fotograf Beatles

STARÉ MESTO 

Festival otvorených dvorov a nádvorí 

4.- 6.8. / Nádvoria Starého Mesta

Masívny víkendový príval súčasnej mladej slovenskej hudby na viacerých lokalitách v historickom centre Starého Mesta. Zažite prvý ročník hudobného mestského festivalu, s ktorým objavíte schované staromestské zákutia a dvory. 

VAJNORY 

Letné kino vo Vajnoroch 

11.8., 25.8. / 21:00 / Park pod lipami 

Už tradične sme pripravili OPENAIR letné kino. Premietať sa budú filmy pre deti.

11.8. Tajomstvo starej bambitky 2 

25.8. Červená črievička a 7 statočných

 


Užite si leto v Bratislave kultúrne aj v auguste

Skôr ako začneme: nahliadnite do spracovania vašich osobných údajov

Ak navštívite stránku, ktorá zapisuje cookies, v počítači sa vám vytvorí malý textový súbor, ktorý sa uloží vo vašom prehliadači. Ak rovnakú stránku navštívite nabudúce, pripojíte sa vďaka nemu na web rýchlejšie. Náš web vám ponúkne relevantné informácie a bude sa vám pracovať jednoduchšie.

Súbory cookies používame najmä na anonymnú analýzu návštevnosti a vylepšovanie našich web stránok. Ak si nastavíte blokovanie zápisu cookies do vášho prehliadača, je možné, že web sa spomalí a niektoré jeho časti nemusia fungovať úplne korektne. Viac info k spracúvaniu cookies.