Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu Hlavné menu 4 Prechod na navigáciu Hlavné menu 5 Prechod na navigáciu vodorovná

Pomník padlým

 

    Pomník padlým v 1.a 2. svet. vojne je osadený pred kostolom sv. Margity na Vrančovičovej ulici. Pomník je zložený z dvoch častí – podstavca a umeleckého súsošia. Podstavec má tvar hranola, ktorý je položený na stupňovitej základni. Vysoký je 130 cm. Jednotlivé strany podstavca slúžia ako priestor pre nápisové dosky s menami padlých lamačanov. Čelná strana nesie tabuľu s tesanou modlitbou za padlých, tu je portrét generála Štefánika, doplnený o slovenský dvojkríž v polkruhu nad tabuľou, a o tesaný vojenský symbol - krátky meč omotaný lipovou ratolesťou, v spodnej časti podstavca.

    Podstavec je v hornej časti ukončený profilovanou rímsou. Na podstavci je umiestnené súsošie z pieskovca, s námetom umierajúceho vojaka, v objatí umučeného Ježiša Krista.  Autorom súsošia je známy bratislavský sochár Alojz Rigele. Pomník dala postaviť obec Lamač v r. 1928, pri príležitosti 10 výročia od konca vojny. Tabuľu padlým v 2. svet. vojne na pomník osadila lamačská pobočka Spolku vyslúžilých vojakov a frontových bojovníkov Gen. M .R. Štefánika v Lamači č.26.

Literatúra a pramene:

Lehel Zsolt: Rigele Alajos (Mádach 1977)

 


 

Za obsah zodpovedá
webmaster

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

ÚvodÚvodná stránka